Hijacking autocomplete facebooka

Przy okazji różnych analiz, webscrappingu i testów przeważnie odkrywam jakąś ciekawostkę, wpadam na pomysł, doznaję olśnienia w tzw. “O kurwa momencie”  lub ewentualnie grożę nieistniejącemu wrogowi  mówiąc skretyniałem głosemO ty mały skurwysunku Oj niedobry… oj ty nie-do-bry„. To może być jakaś dziwna strona, która nie powinna mieć ruchu, ale jednak go ma i to całkiem spory, może to być pomysł na nowy serwis albo na pozyskanie ruchu.

Ostatnio właśnie na taki pomysł wpadłem, dotyczy  mediów społecznościowych, za którymi z resztą nie przepadam.

Fanpage  Make life harder, który swój szczytowy hype ma już chyba za sobą, pozyskał ok 350k śledzących, pozwolił chłopakom wydać 2 książki, zrealizować projekty / rozpocząć pracę w Warszawie i pewnie jakieś inne fajne rzeczy (zazdraszczam). Make life harder skorzystał z dużej popularności bloga Make life easier, bloga Kasi Tusk – córki ówczesnego premiera.  

Panowie MLH publikowali treści o charakterze satyrycznym, często błyskotliwe i z dystansem do siebie. Oczywiście nie wystarczy stworzyć dobry kontent, który podoba się odbiorcom, ten kontent musi jeszcze osiągnąć pewna masę krytyczną żeby zaczął się sam rozprzestrzeniać. Nie wiem, ale się domyślam, że właśnie autocomplete facebooka mógł się nieco przyczynić do ich sukcesu. 

Otóż, kiedy make life easier było super popularne, bardzo dużo osób musiało wpisywać jego  nazwę w wyszukiwarkę facebooka, tam autocomplete dodatkowo pokazywał im fanpage make life harder – tytuł intrygujący, który niejednego skłonił do kliknięcia. Oczywiście kluczem tutaj jest to co użytkownik znajdzie po kliknięciu, jeżeli kontent będzie dobrze rezonował, to jest spore prawdopodobieństwo, że uda się pozyskać tego użytkownika.

Skąd to wiem? Mam fanpaga, którego używałem do testów (nazwa jest głupia  i się jej wstydzę więc nie podaję), nic na nim nie publikuje, a mimo tego co miesiąc zdobywa nowych fanów (są to prawdziwi ludzie). Nie są to ogromne ilości, ale też mój fanpage nie pojawia się przy zapytaniu z dużą ilością zapytań.

Teraz wypadało by przetestować tę teorie, trzeba znaleźć kogoś kto jest  na topie, stworzyć coś śmiesznego i co się będzie pojawiało przy wpisywaniu nazwy tego topowego fanpaga. Jak uda mi się znaleźć chwile to przetestuje i zrobię update wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *